Slika - Zdravstveni dom

Zdravstvena vzgoja otrok in mladine

Kakovostno in zadostno spanje je eden najpomembnejših dejavnikov, ki celostno vpliva na ohranjanje in izboljševanje telesnega in duševnega zdravja ter dobrega počutja vsakega posameznika.

Izsledki zadnje raziskave HBSC (Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju, NIJZ 2018) so pokazali, da v Sloveniji le nekaj več kot petina (22,1% ) mladostnikov med šolskim tednom spi skladno s priporočili 9 ur ali več na noč. S starostjo odstotek mladostnikov, ki med tednom spijo skladno s priporočili, upada. Deloma je to lahko posledica prezgodnjega pričetka šolskega pouka, ki pogosto ne upošteva biološke danosti mladostnikov in mladih odraslih s fiziološkim zamikom faze njihove cirkadiane biološke ure. Dodatno k tem težavam prispeva tudi prevelika izpostavljenost svetlobnim virom, predvsem zaslonom različnih elektronskih naprav v večernem času in hkrati nezadostna izpostavljenost dnevni svetlobi.

Študije dokazujejo, da je urejeno spanje (vsak dan ob približno istem času s ponavljajočim se številom ur kakovostnega spanja) povezano z boljšo kakovostjo življenja v vseh starostnih obdobjih. Za kakovostno spanje so pomembni zadostna dolžina neprekinjenega in dovolj globokega spanja. Tisti, ki redno in dobro spijo, so bolje razpoloženi, imajo boljšo psihomotorično uspešnost in akademske dosežke. Raziskave so pokazale povezavo med urejenim spanjem in boljšo učno uspešnostjo ter telesno pripravljenostjo. Urejeno spanje prispeva k temu, da se zjutraj zbudimo polni energije ter dinamično izpeljemo dnevne zadolžitve in smo pri tem lahko primerno telesno dejavni. Spanje je povezano s številnimi fiziološkimi sistemi, kot so utrjevanje spomina, imunski odgovor, uravnavanje hormonov in telesne temperature, srčno-žilne regulacije in številne druge pomembne funkcije, zato sta pomanjkanje in slaba kakovost spanja povezana s škodljivimi zdravstvenimi izidi. Izkazalo se je, da kratko spanje poslabša kognitivne in izvršilne funkcije, slabo spanje pa je povezano s slabim duševnim zdravjem (Vir: NJZ).


Program SVIT

Preprečevanje raka na debelem črevesu in danki

Program SVIT

STE VEDELI, da je kar 91% raka na debelem črevesu in danki odkritega po 50.letu starosti? da je pri moških nekoliko večja verjetnost razvoja raka na debelem črevesu ali danki kot pri ženskah, kljub temu pa v Programu Svit redno sodeluje 10% več žensk kot moških? K sreči je ta oblika raka zelo dobro ozdravljiva, če jo odkrijemo zgodaj, lahko pa jo celo preprečimo (vir.Nijz)

Program Svit je državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Namenjen je moškim in ženskam med 50. in 74. letom starosti, ki vsaki dve leti prejmejo vabilo v program. Odzovite se na vabilo Programa Svit vsakokrat, ko ga prejmete in preprečite razvoj raka na debelem črevesu ali danki.

Program Svit kljub spreminjajočim se epidemiološkim razmeram zaradi COVID-19 deluje še naprej in varno za vse sodelujoče.

Za več informacij o Programu Svit obiščite spletno stran www.program-svit.si

Za pomoč in podporo pri vključevanju v Program Svit se lahko obrnete na našo Svitovo kontaktno točko.

 

SVITOVA KONTAKTNA TOČKA

deluje

vsak četrtek med 13.00 in 15.00 uro.

Dosegljivi smo preko telefona na: 02/8705-214 ali GSM: 041 296 158.

Vprašanja lahko posredujete tudi na elektronski naslov:

Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

 

O nas

Zdravstveni dom Ravne na Koroškem
Ob Suhi 11, 2390, Ravne na Koroškem

Kje smo | Galerija Dokumenti

Telefon: (02) 87 05 200
Fax: (02) 87 05 223
E-naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. 

Telefonske številke

 

Certifikat kakovosti