Zdravstvena vzgoja otrok in mladine

Slovenski mladostniki in zdravje – primerjava s sovrstniki iz drugih držav

Poročilo Svetovne zdravstvene organizacije, ki predstavlja ključne ugotovitve mednarodne raziskave »Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju med mladostniki 2017/2018 (HBSC), ki jo v Sloveniji vsaka štiri leta izvede Nacionalni inštitut za javno zdravje,« navaja, da slovenski mladostniki v primerjavi z vrstniki iz drugih držav ne uživajo pogosto sladkarij in sladkanih pijač in da se izboljšuje telesna aktivnost ter uživanje sadja in zelenjave.  Poznajo se tudi pozitivni učinki ukrepov in aktivnosti na področju debelosti, spolnih odnosov in kajenja. Poleg tega v primerjavi z vrstniki iz drugih držav mladostniki v Sloveniji doživljajo malo psihosomatskih simptomov.

Zaskrbljujoči pa so podatki, da se slovenskim mladostniki nahajajo v prvi tretjini držav pri nasilju - trpinčenju v živo in preko spleta ter pretepanju, pitju alkoholnih pijač in uporabi marihuane in da ima le manjšina mladostnikov redne obroke s starši.

Preberite več na: Življenjski slog - mladostniki.

Dosegljivo na:  https://www.nijz.si/sl/porocilo-svetovne-zdravstvene-organizacije-kaze-da-se-je-v-sloveniji-v-zadnjih-letih-med-mladostniki

Obvestilo o pridobitvi CDZ v ZD Ravne

Na podlagi resolucije o nacionalnem programu duševnega zdravja za obdobje 2018-2028, se po vsej Sloveniji vzpostavljajo Centri za duševno zdravje odraslih in Centri za duševno zdravje otrok in mladostnikov. S sprejetjem Aneksa št. 2 k Splošnemu dogovoru za leto 2019 je tudi ZD Ravne dobil možnost vzpostavitve takšnih centrov.

Do sedaj sta v okviru ZD Ravne delovali dve specialistični psihiatrični ambulanti, ambulanta klinične psihologije, ambulanta klinične logopedinje ter psihološka ambulanta za otroke in mladostnike. Od leta 2013 pa imamo tudi tim skupnostne obravnave za področje celotne Koroške. Pacienti so obravnavani interdisciplinarno. V obravnavo se vključujejo tudi različne zunanje službe ( koordinator obravnave v skupnosti iz CSD, nevladne organizacije ALTRA, OZARA, ŠENT,...) v odvisnosti od specifičnih potreb pacientov. Tim bo svoje delo nadaljeval v okviru Centra za duševno zdravje odraslih. Trenutno kadrovsko in prostorsko zadostimo minimalnim kriterijem za vzpostavitev centrov. Smo si pa izborili možnost, da z vzpostavitvijo centrov našo dejavnost širimo in nadgradimo in s tem tudi omogočimo večjo dostopnost. Postopoma bomo zaposlovali nov kader (tudi v odvisnosti od reševanja prostorskih potreb), ki bo vključen v specializirane programe dodatnega izobraževanja. Tako bosta dve psihologinji že v tem letu nastopili specializacijo iz klinične psihologije. Na ministrstvo za zdravje pa smo posredovali tudi potrebo po razpisu specializacij za pedopsihiatrijo in psihiatrijo.

S popolnitvijo kadra in dodatnim izobraževanjem kadra ter ureditvijo ustreznih prostorov za delovanje, lahko pričakujemo, da se bo postopoma vzpostavilo takšno delovanje naše službe, ki bo lahko sledilo zastavljenim protokolom. S tem pa bomo osebam, ki se znajdejo v duševni stiski omogočili boljšo dostopnost in več možnosti za celostno obravnavo.


Petra Mihelič Moličnik

O nas

Zdravstveni dom Ravne na Koroškem
Ob Suhi 11, 2390, Ravne na Koroškem

Kje smo | Galerija Dokumenti

Telefon: (02) 87 05 200
Fax: (02) 87 05 223
E-naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. 

Telefonske številke

 

Certifikat kakovosti